top of page

„Marvel“ jau užkariavo kino teatrus. Metas televizijaiŠio teksto rašymo metu „Disney+“ platformoje leidžiami „Marvel“ serialai jau ne kartą stebino, džiugino, liūdino ir suteikė kitų emocijų, kurias buvo galima patirti stebint naujus, iki šiol kiek mažiau dėmesio sulaukusių veikėjų nuotykius. Šios kino visatos gerbėjai jau matė „WandaVision“, „The Falcon and the Winter Soldier“, „Loki“ ir „What If...?“. Pažvelgus į „Disney+“ planus, galima drąsiai sakyti, kad tai tik kelionės pradžia. Be to, „Disney+“ galimai yra vienas geriausių „Marvel Cinematic Universe“ nutikusių dalykų, o kino teatrų ekranus užvaldę „Marvel“ filmai pamažu užvaldo ir televiziją.


Ankstesni bandymai


2008 metais kartu su pirmuoju „Iron Man“ startavus „Marvel Cinematic Universe“ serijai, kurios (teksto rašymo metu) paskutinis filmas „Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings“ tapo jau 25-uoju serijoje, bandymų šią visatą perkelti į televizijos ekranus buvo ne vienas ir ne du. Skyrėsi kūrėjai, skyrėsi ir auditorijos, į kurias buvo taikoma, bet visi šie bandymai turėjo kitus du bendrus bruožus: savarankiškai dirbantį „Marvel Television“ vadovą Jeph‘ą Loeb‘ą ir Kevin‘o Feige nedalyvavimą jų kūrimo procesuose.Pirmasis bandymas buvo 2013 metų rugsėjį „ABC“ kanale startavęs ir iki 2020-ųjų rugpjūčio, ilgiausiai iš visų bandymų, gyvavęs „Agents of S.H.I.E.L.D.“, kuris buvo metais anksčiau kino teatruose rodyto pirmojo „The Avengers“ spin-off‘as. Ir nors pirmąjį sezoną atrodė, kad serialas tikrai yra didžiosios visatos dalis (sezono pabaigoje jame net pasirodė Samuel‘io L. Jackson‘o vaidinamas Nick‘as Fury), vėliau serialas vis labiau tolo nuo filmų ir nuo ketvirtojo sezono ėmė gyventi atskirą gyvenimą. Vėliau tame pačiame „ABC“ kanale pasirodė dar du serialai. „Agent Carter“, kuris buvo „Captain America: The First Avenger“ spin-off‘as, vis tik sulaukė nors ir menko, tačiau šiokio tokio pripažinimo kaip galimai kanoniškas visatos kūrinys, kuomet užuominos į jį buvo matomos „Avengers: Endgame“ filme. Vėliau buvo bandymas sukurti ir „Inhumans“ serialą, tačiau geriau apie jo egzistavimą pamiršti. Tik gaila, kad atmatyti nepavyks.


„Netflix“ pabandė sukurti savo keršytojų atitikmenį mažajame ekrane. Šis bandymas kartais vadinamas „Marvel Knights“. Serialų „Daredevil“, „Jessica Jones“, „Luke Cage“ ir „Iron Fist“ pagrindiniai veikėjai suvienijo savo jėgas nelabai vykusiame „The Defenders“, kuris iššvaistė beveik visą turėtą potencialą. Mano manymu, trys pirmieji serialai ir vėliau prie jų prisijungęs „The Punisher“ buvo tikrai vykę ir aš norėčiau pamatyti pagrindinius vaidmenis kūrusius aktorius grįžtančius, tačiau kol kas jie neatrodo lyg būtų MCU dalimi. Be kelių pirmojo „Avengers“ filmo įvykių paminėjimo daugiau šie serialai nieko bendro su MCU nebeturi.2017 metais buvo imtos kurti atskiros frančizės „Marvel Cinematic Universe“ viduje. „Marvel Television“ sukirto rankomis su „Hulu“ ir „Freeform“, kurios ėmė kurti young adult serialus „Runaways“ bei „Cloak & Dagger“, pripažįstančius vienas kitą ir besidalinančius aktoriais ir veikėjais. Dar vienas toks pats užmojis buvo „Hulu“ platformoje sukurti „Adventure into Fear“ frančizę, kuriai priklausytų „Helstrom“ ir „Ghost Rider“ serialai. Tačiau pastarasis taip ir neišvydo dienos (arba nakties) šviesos „Hulu“ sprendimu. Įsibėgėjus „Helstrom“ kūrimo procesui „Disney“ ėmėsi „Marvel Television“ reformų. Atskiras padalinys tapo „Marvel Studios“ dalimi, o prieš tai su Kevin‘u Feige savo idėjų nederinęs J. Loeb‘as nors ir liko vadovo poste, dabar tapo pavaldus viską prižiūrinčiam MCU kūrėjui. Pasibaigus reformai „Helstrom“ išvydo dienos šviesą kaip 10 serijų mini-serialas, kuris net neturi visiems serialams įprasto „Marvel“ logotipo ir buvo labai greitai užmirštas.


Tikrieji „Marvel Cinematic Universe“ serialai


Kevin‘ui Feige perėmus visus „Marvel Cinematic Universe“ kūrybinius sprendimus į savo rankas, šios visatos gerbėjai pagaliau sulaukė serialų, kurių sąsajos su filmais nėra tik „viena kryptimi“. Dabar filmų įvykiai tiek pat svarbūs serialų įvykiams, kaip ir serialų įvykiai svarbūs filmų įvykiams. „Disney+“ platformos atsiradimas taip pat turi didelį indėlį šioje naujoje kūrybinėje kryptyje – „Marvel Studios“ ir serialų kūrėjams nebereikia derinti įvairių kūrybinių sprendimų su kitomis platformomis arba televizijos kanalais. „Marvel“ atsivėrė durys parodyti ne tik gerbėjų mėgstamus veikėjus, bet į visatą įtraukti naujus, kurie turi potencialo vėliau tapti didele jos dalimi.


„Disney+“ dėka „Marvel“ net nebereikia nieko derinti ir su kino teatrais. Ir ne, aš tikrai nenoriu pasakyti, kad MCU filmai jau praeityje, o serialai yra šios serijos ateitis. Tiesiog yra kelios priežastys serialams tapti lygiaverčiu partneriu filmams:


 • Mes gyvename pasaulyje, kuriame „Avengers: Endgame“ surinko beveik 3 milijardus JAV dolerių ir trumpam buvo tapęs daugiausiai pinigų surinkusiu filmu istorijoje. Nors žaibas ir gali trenkti du kartus į tą pačią vietą, regis, „Disney“ ir „Marvel Studios“ supranta, kad pakartoti šią istoriją bus sudėtinga net ir jiems. Todėl filmai turi augti, kad sulauktume dar vieno „Endgame“ lygio reginio, kuris trauktų minias į kino sales. Tuo pačiu „Disney+“ leis plėtoti mažesnes istorijas ir auginti naują veikėjų kartą, kuri vėliau taptų milijardus renkančio filmo dalimi.


 • Televizija, iš prigimties, yra kur kas artimesnė komiksų modeliui. Tokie gerai žinomi ir daugelio mėgstami serialai kaip „Breaking Bad“ ar „Lost“ negalėtų būti 2-3 valandų trukmės filmu. Bet juos nėra sunku įsivaizduoti kaip keliasdešimt dalių turinčią komiksų istoriją. Atskiros dalys, kurios šiuo atveju yra serialo sezono serijos, yra trumpesnės, išleidžiamos greičiau ir, viską sudėjus, pasakoja ilgesnę istoriją, kurioje daugiau vietos ir įvairiems smulkesniems istorijos ir veikėjų plėtojimo elementams.


 • Vieno žmogaus rankose sutelkti esminiai kūrybiniai sprendimai reiškia, jog pagaliau gauname vientisą tolesnės visatos vystymosi kryptį, kurioje visi nauji projektai yra svarbūs. Šiuo metu „Disney+“ jau pasirodę serialai turės įtakos filmams: „WandaVision“ ir „Loki“ bus reikšmingi būsimam „Doctor Strange in the Multiverse of Madness“ filmui, o „The Falcon and the Winter Soldier“ tapo prologu būsimam ketvirtajam „Captain America“ filmui.


Būtent todėl „Disney+“ „Marvel Studios“ planuose yra matomas scenarijus, kuriuo pasinaudojus visa „Marvel Cinematic Universe“ laimės. Ankstesni bandymai tebuvo šalutinis šios didelės visatos produktas. Šiandien mes turime pilnaverčius visatos, kuri užkariavo kino teatrus, papildymus, siekiančius užkariauti ir televiziją. Ne tik siekiančius, bet ir tai sėkmingai darančius. Jeigu anksčiau laukėme kada gi naujasis „Marvel“ visatos filmas bus rodomas kino teatruose, dabar, pripažinkime, laukiame ne tik filmo, bet naujos rodomo serialo serijos. O laukti tikrai yra ko, tiek serialų, tiek ir filmų.


2022-ųjų „Marvel Cinematic Universe“ serialai ir televizijos projektai:

 • Hawkeye – 2021 m. lapkričio 24

 • Ms. Marvel – 2022 metai

 • Moon Knight – 2022 metai

 • She-Hulk – 2022 metai

 • Secret Invasion – 2022 metai

 • The Guardians of the Galaxy Holiday Special – 2022 m. gruodis2022-ųjų „Marvel Cinematic Universe“ filmai:

 • Spider-Man: No Way Home – 2021 m. gruodžio 17

 • Doctor Strange in the Multiverse of Madness – 2022 m. gegužės 6

 • Thor: Love and Thunder – 2022 m. liepos 8

 • Black Panther: Wakanda Forever – 2022 m. lapkričio 11Comments


bottom of page